Достапни линкови

Белград ке аплицира во ЕУ откако ке добие сигнал од Брисел


Српскиот Претседател Борис Тадиќ изјави дека Белград ќе поднесе кандидатура за членство во Европската унија кога ќе биде оценето дека таа кандидатура ќе наиде на позитивен одек во Унијата. Според Тадиќ, приоритет на Србија е членството во ЕУ како и зачувување на територијалниот интегритет и суверенитет на Косово со употреба на право и дипломатија.
XS
SM
MD
LG