Достапни линкови

Во Иран тестирана ракатета Сејџил 2 со среден дострел


Иран успешно тестираше ракета од типот Сеџил – 2 со среден дострел од околу 1200 километри, јави државната телевизија. Оваа ракета може да достигне цели во Израел и американските бази во Заливот. Тензиите меѓу западните земји и Иран се зголемени поради контроверзната нуклеарна програма на Техеран, кој според Запад има намера да направи атомска бомба.
XS
SM
MD
LG