Достапни линкови

Имигранти од Грузија и Чеченија задржани во воз во Полска


Полските власти соопштија дека околу 200 Грузијци и Чеченци, кои сакале да имигрираат се задржани во воз на полската граница со Германија. Тие се упатиле во Стразбур, Франција за да ги бараат своите човекови права. Откако тие не добиле дозвола да ја преминат границата Грузиците и Чеченците одбиле да го напуштат возот кој требало да отпатува за Дрезден во Германија. Според нивната апликација за азил групата на луѓе во која имало жени и деца била принудена да остане во Полска.
XS
SM
MD
LG