Достапни линкови

Претседателските кандидати во Украина се откажале од тв дебати


Во Украина петте главни кандидати за претседателските избори се повлекле од телевизиската дебта закажана за јануари. Според централната изборна комисија меѓу нив е и сегашниот претседател Виктор Јушченко и неговиот ривал премиерот Јулија Тимошенко. Лидерот на опозицијата Виктор Јанковиќ, како и претседателот на парламентот Володимир Литвин и Арсениј Јатсениук исто така го откажале своето учество на дебатите, пред изборите на 17 јануари. Никој од нив не ја соопштил причината за ваквиот потег.

XS
SM
MD
LG