Достапни линкови

Виетнам и Русија потпишаа договор за оружје и нуклеарна енергија


Виетнам и Русија денеска потпишаа договор за снабдување на оружје и нуклеарна енергија. Виатнамскиот премиер Нујен Тан Дунг соопшти дека тие од Русија ќе купат подморници, авиони и воена опрема. Русија и Виетнам се договориле и за изградбата на првата виетнамска нуклеарна постројка. Црна Гора исто така планира да купи две подморници од Русија во вредност од 2 милијарди долари.
XS
SM
MD
LG