Достапни линкови

САД не отстапува од својата понуда во Копенхаген


Американскиот шеф на делегацијата во Копенхаген, Тод Стерн соопшти денеска дека САД нема да ја подобри својата понуда за намалување на емисијата на штетни гасови во водухот. Обама понуди да ја намали емисијата за 17 проценти до 2020 година, што наиде на критики од другите земји како неадекватна. Денеска во Копенхаген пристигна и генералниот секретар на ОН, Бан Ки Мун кој ќе има свое обраќање на конференцијата за климатски промени.
XS
SM
MD
LG