Достапни линкови

Медведев отпушти службеник од министерството за внатрешни работи


Рускиот претседател Димитри Медведев го отпушти Анатоли Микалин, кој е висок службеник во министерството за внатрешни работи, поради неговата вмешаност во случајот на адвокатот Сергеј Магнитски осуден за измама и кој почина во затворот поради наводно лошите услови. Адвокатот беше уапсен во ноември 2008 за прикривање на данок во вредност од 230 милиони долари, а во измамата биле вмешани и членови на министерството за внатрешни работи.
XS
SM
MD
LG