Достапни линкови

Словачка ќе испрати нови војници во Авганистан


Словачка ќе ги зголеми двојно своите трупи во Авганистан, соопшти нејзиниот претседател Иван Гаспаровиќ. Во моментов Словачка има 262 војника во Авганистан. Според Гаспаровиќ земјата ќе мора да ја намали бројката на војници во другите меѓународни мисии за да испрати нови во Авганистан. Во понеделникот шефот на словачките безбедносни сили Лубомир Булик соопшти дека за таа цел од Косово ќе бидат повлечени 120 војници.
XS
SM
MD
LG