Достапни линкови

Шпанија ќе го подржи проширувањето на ЕУ


Проширувањето на Европската унија беше приоритет на секое претседателство, тоа ќе и биде приоритет и на Шпанија за време на нејзиното шест месечно претседавање со унијата изјави шпанскиот министерот за европски прашања Диего Лопез Гардио. Според Гардио се очекува и Македонија да добие датум за преговори за членство во унијата. Тој изјавил и дека Шпанија е европски ориентирана земја и дека тие сметаат дека ЕУ со Србија, Хрватска и Турција може да биде само посилна, а не послаба.
XS
SM
MD
LG