Достапни линкови

Папандреу признава дека Грција е презадолжена


Грчкиот премиер Јоргос Папандреу изјави дека неговата земја е во опасност да се удави во долгови и дека го изгубила меѓународниот кредибилитет. Агенциите пренесуваат дека Папандреу повикал на единство во земјата и ветил дека во наредните три месеци ќе донесе некои одлуки кои со децении наназад не биле донесени. Долгот на Грција изнесува повеќе од 400 милијарди евра.
XS
SM
MD
LG