Достапни линкови

Расмусен во Русија


Генералниот секртетар на НАТО Андерс Фог Расмусен се очекува денеска да пристигне во Москва. На врвот на агендата се претпоставува дека ќе биде потрагата по поддршка за мисијата на Алијансата во Авганистан. Агенциите јавуваат дека се очекува во Москва Расмусен да разговара со рускиот државен врв и за одбранбените ракетни планови на Русија. Аналитичарите ја опишале посетата како критичен чекор во обновата на довербата меѓу Брисел и Москва, по војната со Грузија во 2008 година .
XS
SM
MD
LG