Достапни линкови

Сиромашните земји постигнале договор со богатите на конференцијата во Копенхаген


Европската Унија соопшти дека сиромашните земји го стопирале бојкотот на конференцијата за климатски промени во Копенхаген и дека нашле решение за несогласувањата на неформални разговори со богатите земји. Денеска тие ги напуштија работните групи на конференцијата, бидејќи бараa од богатите земји да ги зголемат своите напори за намалување на емисијата на штетни гасови. Во петок на конференцијата се очекува да пристигнат лидерите на 110 земји.
XS
SM
MD
LG