Достапни линкови

ЕК загрижена за забраната за работа на Партијата за демократско општество на Курдите


Европската комисија соопшти денеска дека е загрижена поради одлуката на уставниот суд на Турција, кој и забрани на прокурдската Партија за демократско општество да се бави со политика, поради нејзина наводна поврзаност со курдските бунтовници. ЕК смета дека партијата требало јавно да се разграничи од Курдската работничка партија и да го осуди тероризмот. Партијата за демократско општество најави дека ќе се жали на европскиот суд за човекови права во Стразбур.

XS
SM
MD
LG