Достапни линкови

Годишнина од формирањето на Хамас


Палестинската милитантна организација Хамас со денешните прослави во Појасот Газа ја одбележуваа 22 годишнината од нејзиното формирање. За попладне е најавен и масовен митинг во Газа. Хамас се надева дека со тоа ќе покаже дека се уште ја има поддршката кај палестинците која е во опаѓање по минатогодишната израелска офанзива во Појасот Газа каде што Хамас владее од 2007 година.
XS
SM
MD
LG