Достапни линкови

Данската полиција ги ослободи демонстрантите


Данската полиција соопшти денеска дека ги ослободила стотината активисти, кои беа уапсени за време на протестот во Копенхаген и кои бараа од учесниците на конференцијата која се одвива деновиве во тој град да постигнат договор за спречување на глобалното затоплување на земјата. Полицијата задржала само 13 луѓе од 968 уапсени, а демонстрациите сеуште се во тек. Скоро 40 000 лица излегоа на протест вчера во центарот на Копенхаген.
XS
SM
MD
LG