Достапни линкови

Тајланг ќе ги тужи трговците со оружје уапсени во Бангког


Тајландските власти соопштија денеска дека ќе покренат тужби против 4 Казакстаници и едниот Белорус, кои се уапсени во Бангког, бидејќи со авион пренесувале оружје. 30 тони оружје, меѓу кое и ракети и гранати беа откриени, кога обвинетите побарале принудно да слетаат во Бангког на 11 декеври за да го наполнат резервоарот. Тајландскиот премиер Абхисит Вејајива соопшти дека Владата сеуште незнае од каде потекнува оружјето, како и дали тоа е терористички акт. Познато им е дека авионот полетал во главниот град на Северна Кореја, Пјонгјанг и требало да слета во Шри Ланка.

XS
SM
MD
LG