Достапни линкови

Латионоамериканските земји ќе имаат своја валута


Девет Латиноамерикански земји се согласиле на нова валута за трговија меѓу нив. Парите нема да бидат испечатени, туку тоа ќе биде виртуелан валута која ќе се користи за да се управуваат долговите меѓу земјите и за тие помалку да се ослонуваат на американскиот долар. Меѓу девете земји се Венецуела, Куба, Никарагва, Хондурас, Еквадор и Боливија.

XS
SM
MD
LG