Достапни линкови

Ирански свештеници на протест за подршка на претседателот


Десетина илјади свештеници од Иран денеска земале учество во митинзите спонозирани од земјата за подршка на лидерот на земјата Ајатолах Али Каменеи. Свештенците кои протестирале во Шираз извикувале “Долго нека живее нашиот лидер Кеменеи”, додека пак тие што протестирале во Ком извикувале “Смрт за противниците на лидерот”. Протестот е реакција на оној од минатата недела, кој го организираа приврзаниците на опозицијата, против претседателот, кој според нив е угнетувач на народот.
XS
SM
MD
LG