Достапни линкови

19 демонстранти уапсени во Копенхаген


Данската полиција соопшти дека уапсила 19 учесници на протестот во Копенхаген за да го спречи насилството, употребата на оружје и на дрога. Околу 30 000 луѓе протестираат во центарот на главниот град. Тие бараат од учесниците на конференцијата за климатски промени да постигнат договор за спречување на глобалното затоплување на земјата. Маршот е организиран од 515 организации од 67 земји.
XS
SM
MD
LG