Достапни линкови

Демострации во Копенхаген: Стоп за глобалното затоплување


Илјадници демонстранти денеска ке протестираат во Копенхаген барајки од учесниците на Конференцијата за климатски промени да постигнат договор за запирање на глобалното затоплување на земјата. Данската полиција соопшти дека се очекуваат околу 50 илјади демоснстранти, организирани од 515 организации од 67 земји. Тие од замокот Кристијанзбург ќе маршираат до Центарот Бела каде се одржува 12 дневниот светски самит за глобалоен договор против затоплувањето на земјата.
XS
SM
MD
LG