Достапни линкови

Нема предвремен распуст во Македонија


Нема потреба од предвремен распуст за учениците, констатираа членовите на Управувачкиот комитет за актуелната состојба со новиот грип од типот А (Х1Н1) на денешната вонредна седница. "Не е потребно предвремено распуштање на училиштата, бидејќи вкупниот број на ученици што не посетуваат настава не е толку голем. Образовните институции треба нормално да функционираат до редовниот распуст, а доколку има нови случувања комитетот пак ќе заседава", изјави министерот за здравство Бујар Османи по завршувањето на седницата.
XS
SM
MD
LG