Достапни линкови

Украина бара нов кредит од ММФ


Украина денеска побара од Меѓународниот Монетарен Фонд кредит во износ од 2 милијарди долари за да се справи со екстремно тешката финансиска ситуација. Киев наведува дека кредитот му е потребен за да ги плати сметките за увезениот гас од Русија и да ја пополни буџетската дупка. Меѓународниот Монетарен Фонд вчера ја запре испораката на една од кредитните транши за Украина поради неспроведувањето на клучните реформи.
XS
SM
MD
LG