Достапни линкови

Партиските лидери во Македонија и по средбата со Фуере поделени


Лидерите на парламентарните партии денеска беа на средба кај евро-амбасадорот во Македонија, Ерван Фуере, а присуствуваше и шведскиот амбасадор Ларс Фреден. По средбата, премиерот Никола Груевски изјави дека во Македонија нема евро-скептицизам, но оти по 7-ми декември има чувство на разочарување и неправда. Лидерот на ДУИ, Али Ахмети оцени дека средбата била конструктивна и оти била постигната согласност дека треба да биде најдено решение за спорот со Грција за името. Лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски најави конструктивност, но оцени дека премиерот Груевски треба да свика лидерска средба, а не тоа да го прават странците.
XS
SM
MD
LG