Достапни линкови

САД и Полска потпишаа договор за ракетна база


Преставници на Полска и САД потпишаа договор за инсталирање ракети Патриот на полска територија во 2010 година. Во тие легални рамки ке бидат распоредени и 100 американски војници. Тоа е дел од поширокиот американски одбранбен план за зголемување на безбедноста во Централна Европа.
XS
SM
MD
LG