Достапни линкови

Хјуман Рајтс Воч - Тортура во Узбекистан


Хјуман Рајтс Воч соопшти дека властите во Узбекистан ја засилуваат тортурата врз активисти за човекови права во земјата, пред престојните парламентарни избори и локални, закажани за 27-ми овој месец. Во соопштението се наведува дека секој што ќе се обиде да извести за кршење на човековите права во Узбекистан ризикува да биде уапсен или нападнат, а клучните меѓународни фактори, како Соединетите Држави и Европската Унија, молчат за овој проблем.
XS
SM
MD
LG