Достапни линкови

Шведска и Норвешка со критики до Иран за контровезната нобелова награда


Шведска и Норвешка денеска упатија критики кон Иран за неговото соопштение дека властите од двете земји минатиот месец му ја одзеле нобеловата награда за мир на Ширин Ебади. Тие соопштија и дека актот бил "кауза за сечиј интерес". Адвокатот Ебади наградата ја доби во 2003 година за неговиот придонес во остварување на човековите права.
XS
SM
MD
LG