Достапни линкови

Гејтс во посета на Багдад


Американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс пристигнал денеска во Багдад на ненајавена посета, по неговиот дводневен престој во Авганистан, каде се сретна со американските трупи и авганистанскиот претседател Хамид Карзаи. Посетата на Гејтс на Ирак доаѓа по серијата бомбашки напади во Багдад, каде животот го загубија 127 луѓе, а беа повредени над 500. Групата на Ал Каеда во Ирак ја презема одговорност за нападите.
XS
SM
MD
LG