Достапни линкови

Серија неуспешни тестови на руската „Булава“


Руските медиуми јавија дека новата интерконтинентална ракета претрпела серија несупеси откако над Норвешка се појави необична светлина. Ракетата наречена Булава, како што шпишува руски Комерсант, била истрелана од подморница во Бело Море, а вчерашниот тест бил 9 неуспех од 13 обиди. Булава треба да биде најнов технолошки пробив како подршка на нуклеарната моќ.
XS
SM
MD
LG