Достапни линкови

Шведска помош за борба против климатските промени


Шведска соопшти дека ќе им даде 800 милиони евра на земјите во развој за борба против климатските промени. Вкупната сума што ЕУ ќе им ја даде на земјите во развој ќе биде објавена дополнително. Портпаролката на владата на Шведска, која е претседавач во ЕУ, изјави дека поради сериозните економски проблеми со кои се соочуваат, нема да може да помогнат сите 27 членки на Унијата.
XS
SM
MD
LG