Достапни линкови

Хрватска нема да испраќа нови војници во Авганистан


Хрватска го одби барањето на НАТО да испрати дополнителна група на воени инструктори во Авганистан. Хрватскиот парламент денеска одлучил наредната година во Авганистан да не се зголемува бројот на хрватскиот контигент. Претходно од Генералштабот на НАТО соопштија дека Хрватска можеби ќе испрати во Кабул 40 воени инструктори за обука на војниците на владините војски и локалните полициски единици.


XS
SM
MD
LG