Достапни линкови

Укарина ќе му продава оружје на Ирак


Укарина денеска потпишала договор со Ирак да го снабди со оружје во вредност од 2,4 милијарди долари, што претставува најголем договор во историјата на таа земја. Според договорот Украина ќе произведе и испорача во Ирак тенкови, оклопни возила и делови за авиони. Според експертите договорот немало да се случи без подршката од американската војска, која дала 3 милијарди долари за развој на армијата во Ирак.


XS
SM
MD
LG