Достапни линкови

Таџикистан им суди на 56 членови на Јамат Ал Таблиг


Судот во Таџикистан денеска го започна сослушувањето на 56 луѓе, кои се осомничени дека се членови на забранетата исламистичка група Јамат Ал Таблиг. Судењето според официјалните лица од врховниот суд се одвива зад затворени врати во главниот град, Душанбе. Таџикистан смета дека Јамат Ал Таблиг е екстремистичка група, но нејзините членови тврдат дека организацијата е ненасилна и дека нивната мисија не е поврзана со политиката.
XS
SM
MD
LG