Достапни линкови

Медведев бара сам да одлучува за испраќање трупи во странство


Рускиот претседател Димитри Медведев поднел барање до горниот дом на рускиот парламент да му овозможи на пртеседателот моќ тој да донесува одлуки за испраќање на воени сили во странство со цел да се заштитат интересите на земјата. Законот кој беше донесен во ноември го прошири опсегот на “вонредните ситуации”, според кој руските војници може да бидат распоредени надвор од земјата, но под услов претседателот да добие претходно согласност од горниот дом на парламентот.
XS
SM
MD
LG