Достапни линкови

Продолжува сослушувањето на државите за косовската независност


Пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг денеска продолжува сослушувањето на државите за легалноста на косовската независност. Предвидено е своите мислења во врска со ова во текот на денов да ги изнесат Франција, Јордан и Норвешка. Вчера пред судот се појавија претставници на Русија и на Шпанија, кои се изјаснија „против“, додека САД и Финска ја поддржаа косовската независност.
XS
SM
MD
LG