Достапни линкови

Обама ги соопшти мерките за намалување на невработеноста


Американскиот претседател Барак Обама денеска ги презентираше мерките за намалување на невработеноста во САД. Обама предложил повеќе пари за инфраструктурата, намалување на данокот и поголем пристап до кредити на малите фирми, како и попуст за потрошувачите, кои своите домови ги прават поенергетски ефикасни. Белата куќа соопшти дека пакетот за спас од економската криза од октомври во 2008 година ќе чини 200 милијарди долари помалку од очекуваното.
XS
SM
MD
LG