Достапни линкови

Партијата што загуби бара поништување на изборите во Романија


Социјал демократската партија која загуби на претседателските избори во Романија поднела пријава до уставниот суд за поништување на резултатите од изборите, бидејќи гласањето било нерегуларно. Трајан Басеску во трката за претседател успеа да го победи неговиот противник Мирчеа Џоана за помалку од еден процент на гласови. Организацијата за европска безбедност и соработка соопшти дека гласањето било според стандардите.
XS
SM
MD
LG