Достапни линкови

Груевски-блокадата од Грција беше очекуванаОдлуката за одложување на датумот за преговори на Македонија за членство во Европската Унија беше очекувана, затоа што Грција неколку пати соопшти дека ќе ја блокира Македонија, доколку не се откажеме од нашиот идентитет и име и не ги прифатиме нивните услови изјави премиерот Никола Груевски на прес конференцијата во Брисел. Според Груевски блокадата за разлика од онаа на самитот во Букурешн е направена на пософистициран начин. На прашањето дали Македонија пропуштила историска шанса Груевски оцени дека за него таа шанса претсавувала откажување од името, јазикот и идентитетот. Тој најави и дека Македонија ќе продолжи и понатаму со напорите за членство во унијата и решавање на спорот со името.

XS
SM
MD
LG