Достапни линкови

Иран-САД стои зад исчезнувањето на научникот за нуклеарно оружје


Иранскиот министер за надворешни работи, Манушехер Монтаки го обвини САД дека го киндаприрал иранскиот нуклеарен научник, Шасхрам Амири, кој работел за иранската атомска организација, пред да исчезне во Саудиска Арабија во јуни. Мотаки соопштил и дека иранските власти очекуваат од САД да го врати научникот дома, а ја обвинил и Саудиска Арабија дека е вмешана во киндапирањето, односно дека Ријад го предал Амири на Вашингтон. САД ги негираше обвинувањата.
XS
SM
MD
LG