Достапни линкови

Авганистанските власти обвинуваат НАТО убил 6 цивили


Авганистанските власти соопштија дека силите на НАТО убиле шест цивили, меѓу кои и една жена за време на нивната операција денеска во источен Авганистан. НАТО објави дека во текот на нападот на милитанскиот лидер во провинцијата Лангман животот го загубиле само милитнати. Авганистанските и меѓународните сили откако биле нападнати, возвратиле. Неколку илјади жители отишле да протестираат во главниот град на покраината, Ментар Лам за убиството на шесте цивили. Демонстрантите се судриле со полицијата и притоа еден учесник го загубил животот.
XS
SM
MD
LG