Достапни линкови

Обид за обнова на меѓународните разговори со Пјонгјанг


Специјалниот претставник на американскиот Претседател Барак Обама за Северна Кореја, Стивен Босворт, денеска отпатува во Пјонгјанг за да ја убеди Северна Кореја да им се врати на меѓународните разговори за денуклеаризација. Северна Кореја се откажа од шест-партитните преговори во април и презеде втор нуклеарен тест, а потоа и серија ракетни тестови. Пјонгјанг подоцна посочи дека сака да им се врати на преговорите, но само ако има напредок во директните разговори со Соединетите Држави.
XS
SM
MD
LG