Достапни линкови

Затворен реформистички весник во Иран


Иранскиот реформистички весник „Хаутат е Но“ е затворен , јавува агенцијата Фарс. Според агенцијата весникот е затворен бидејќи работел против законите и прописите на земјата. Весникот беше подржувач на опозицијата и е еден од ретките реформистички весници кои се издаваа во Техеран. Затварањето на весникот беше најавено веднаш по демонстрациите на кои учествуваа илјадници подржувачи на опозицискиот лидер Хосеин Мусави. Опозицијата протестира против реизборот на претседателот Махмуд Ахмадинаџад
XS
SM
MD
LG