Достапни линкови

Русија и Индија потпишаа договор за нуклеарна соработка


Рускиот претседател Димитри Медведев и индискиот премиер Манмонах Синг денеска потпишаа договор за нуклеарна соработка во Москва. Двајцата лидери се договориле да ја зголемат соработката за цивилната атомска енергија и трговијата со оружје. Индија со овој договор ќе обезбеди ураниум за нејзините реактори од Русија, а во земјата ќе бидат изградени и четири нови руски нуклеарни реактори.
XS
SM
MD
LG