Достапни линкови

Продолжуваат немирите во Атина


Втор ден во Атина продолжуваат немирите меѓу демонстрантите и полицијата, по повод годишнината од смртта на 15 годишното момче, кое го застрела полицијата минатата година. Демонстрантите најчесто средношколци фрлале камења и молотови коктели по полицијата и ги кршеле излозите на продавниците, при што полицијата морала да употреби солзавец. Притоа еден минувач е потешко повреден, а уапсени се тројца учесници во немирите.


XS
SM
MD
LG