Достапни линкови

Неизвесно во Романија- и Басеску и Џоана тврдат дека победиле


Вчера во Романија беше одржан вториот круг од изборите за претседател на државата. И двајцата кандидати тврдат дека победиле, јавуваат агенциите. Според неофицијални податоци, левичарскиот кандидат Мирчеа Џоана е во мала предност во однос на актуелниот претседател, десничарот Трајан Басеску. И двајцата кандидати во кампањата тврдеа дека ќе ја извлечат Романија од политичка и економска криза, ветувааа подобра борба против корупцијата. Во првиот круг двајцата претенденти завршија со речиси ист резултат- Басеску освои 32,4 отсто од гласачките ливчиња, а Џоана 31 процент.
XS
SM
MD
LG