Достапни линкови

Гејтс-преговорите со Талибанците ќе ја стопираат мисијата во Авганистан


Амриканскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс соопшти дека преговорите со лидерите на Талибанците ќе бараат стопирање на активностите против бунтовниците на авганистанското бојно поле. Во интервју за АБЦ, Гејтс сугерирал дека одлуката на претседателот Барак Обама да испрати нови 30 илјади војници во Авганистан имала за цел да ги донесе бунтовниците на преговарачкиот стол, под условите на САД. Секретарот на земјата, Холари Клинтон на истата телевизија, соопшти дека Талибанците ќе мора да прифатат одредени услови за да започнат преговорите, што значи избегнување на насилството и на Ал Каеда, што според неа е малку веројатно.
XS
SM
MD
LG