Достапни линкови

Папата со порака до учесниците на самитот во Копенхаген


Папата Бенедикт 16 денеска им порача на светските лидери, кои ќе учествуваат на престојниот самит за климатски промени во Копенхаген дека грижата за божјата креација бара трезвеност и одговорност. Папата изразил надеж дека плановите кои ќе бидат изнесени утре на самитот на ОН ќе го потикнат развојот и ќе работат за заедничкото добро. Притоа и Ватикан ќе испрати своја делегација во Копенхаген.
XS
SM
MD
LG