Достапни линкови

Иранските власти против протестот на опозицијата


Жителите на Иран потврдија дека иранските власти го ограничиле притапот на интернет, пред протестите на опозициската партија во понеделник. Не се знае дали е тој лимитиран низ целата земја ила пак само во Техеран. Властите им соопштиле на странските новинари да не известуваат за протестот. Седми декември е денот кога во Иран се одбележува убиството на три студенти за време на протестот против САД во 1953 година.
XS
SM
MD
LG