Достапни линкови

Претседателски и парламентарни избори во Боливија


Во Боливија денеска се одржуваат претседателските и парламентарните избори на кои според оценките на аналитичарите се очекува да триумфира сегашниот претседател Ева Моралес. Над 5 милиони гласачи по тивката пред изборна кампања, која ги смири две годишните политички тензии ќе гласаат кој ќе ги претставува како шеф на државата и во парламентот до 2015 година.
XS
SM
MD
LG