Достапни линкови

Вонредна состојба во јужната покраина на Филипините


Претседателот на Филипините Глорија Макапагал Аројо за прв пат по триесет години воведе вонредна соостојба во јужната покраина на земјата, каде 57 луѓе го загубија животот во масакарот за време на изборите минатиот месец. Вонредната сотојба им овозможува на трупите да апсат без судски налог. Групите за човекови права и опозициската партија сметаат дека проблемот треба да го реши полицијата. Следебениците на Аројо пак дека ветото е потребно за да се тргне од власт кланот Магуинданао, кој владее во регионот со години.


XS
SM
MD
LG