Достапни линкови

Грузија против руската морска патрола на брегот на Абхазија


Грузија денеска протестираше против планот на Русија, да ја испрати крајбрежната стража да патролира на брегот на Црното море во Абхазија, која е нејзина оделена покраина. Министерството за надворешни работи на Грузија соопшти дека потегот на Русија претставува закана за стабилноста на регионот. Русија ја призна независнота на Абхазија и на Јужна Осетија, која е другата оделена прокраина на Грузија, по војната со Грузија во август, минатата година.
XS
SM
MD
LG